Son Dakika haberi
Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net

Gözlük reçete bilgileri

.

Diyoptri, Optik‘te bir merceğin veya aynanın optik gücünü (kırma gücünü) ifade eden birimdir. Odak mesafesinin tersi şeklinde ifade edilir (1/f), Örneğin büyütme gücü 5 diyoptri olan bir mercek paralel gelen ışık huzmesini 1/5m = 20cm’ye odaklar. İnce kenarlı mercekler pozitif, kalın kenarlı mercekler de negatif diyoptri değerlerine sahiptir. Bu terim Fransız oftalmolog Felix Monoyer tarafından 1872‘de ortaya atılmıştır. Aynı birim SI birim sisteminde 1/metre olarak geçer (m-1).

Optik kuvvetin diyoptri cinsinden gösterilişi, iki farklı mercek arka arkaya konulduğunda toplam optik kuvvet her ikisinin diyoptrileri toplamına yakın olduğu için kullanışlıdır.

Gözlük numaralarında belirtilen rakamlar da gözlük camlarının diyoptri değerleridir. SPH +0.50 bir gözlük camının odak mesafesi 1/0.5 = 2m. dir.

.

Temel eğri (Bace curve): Bir lensin rahat olabilmesi için göze temas eden arka yüzeyi ile korneanın ön yüzeyinin uyumlu ve benzer eğimde olması gerekmektedir. Temel eğri, arka yüzeyin optik alanının yarıçapıdır.

temel eğri  Base curve radius, or simply base curve, abbreviated BCR or BC, is the measure of one important parameter of a lens in optometry. On a spectacle lens, it is the flatter curvature of the front surface. On a contact lens it is the curvature of the back surface and is sometimes referred to as the back central optic radius (abbreviated BCOR). Typical values for a contact lens are from 8.0 to 10.0 mm. The base curve is the radius of the sphere of the back of the lens that the prescription describes. This number is important in order to allow the contact lens to fit well to the wearer’s cornea for comfort, to facilitate tear exchange, and to allow oxygen transmission.

gözlük reçetesi

gözlüklerdeki kusurlara göre

– Uzak görme

– Yakın görme

ve

–  Daimi takılan

Gözlük ve camları ile  sağlanır

Ayrıca gözün üzerine yapıştırılan lens ile de ayni uygulama vardır, lens kullanımı çok hassas bir durumdur, özellikle mikrobik tehlike ve göz tahribatı önemlidir.

lens reçetesi

Lens reçetesi göz anatomisi ölçümü yapılarak verilir..

– Temel eğri

– Diopri

Hakkında Rıdvan Bilge

Ayrıca kontrol edin

Kuzey Asya Türklerine ait antik kar ve toz gözlükleri

. . Bu gözlükler kar fırtınalarından korunma gözlükleridir. Özellikle kışın oluşan Kuzey kar fırtınalarında insanların …